background
keiko

UWAGA!

6 i 7 stycznia 2017 roku BKTK "Keiko" organizuje seminarium szkoleniowe z zakresu Goshindo. Seminarium poprowadzą członkowie SGI Poland: sensei Robert Reiter (4dan) i Tomasz Krygowski (4dan). Będzie to druga edycja szkolenia w ramach współpracy z SGI Poland. Zeszłoroczne szkolenie odbyło się w marcu 2016 roku i relację z tego wydarzenia można przeczytać tutaj: KLIKNIJ.

Szczegóły wydarzenia wkrótce na blogu www.klubkeiko.blogspot.com.

  • Przewidywany harmonogram szkolenia (plan może ulec zmianie):

Piątek:

Sesja treningowa I: 10.00-12.00
Sesja treningowa II: 14.00-16.00

Sobota:

Sesja treningowa I: 10.00-12.00
Sesja treningowa II: 14.00-16.00

UWAGA!

Seminarium jest dostępne dla wszystkich zainteresowanych w wieku powyżej 15 lat.

 

 

  • Czym jest goshindo? Pytanie proste, ale odpowiedź bynajmniej prosta nie jest.

Geneza goshindo – to stworzenie systemu samoobrony opartego na karate. Sensei Shirai po latach praktyki doszedł do wniosku, że samoobrona, która powinna być naczelnym celem karate pozostaje w cieniu kata i kumite. Maestro miał okazję wiele razy ćwiczyć na Okinawie z tamtejszymi mistrzami, zwłaszcza z goju- i uechi-ryu i to doświadczenie pokazały mu słabości shotokan karate. Ówczesny system nauczania przypominał niestety wydmuszkę – dużo formy, mało treści. Zwłaszcza kata nauczane były pod kątem prezentacji na zawodach, a interpretacja – poza jakimiś trywialnymi albo całkowicie nierealnymi przykładami nie była w ogóle przedmiotem zainteresowania.

Doświadczenia z Okinawy, zwłaszcza przekonanie, że nie da się niektórych rzeczy zrobić lepiej, niż to co robią w mateczniku karate skłoniły Maestro do prób opracowania takiego systemu, w którym byłoby wszystko to czego „klasycznemu” shotokan brakuje. Maestro zaczął pracę nad goshindo ponad 40 lat temu i właściwie cały czas ten system jest rozwijany.

Wydaje się, że trafną definicją goshindo byłoby określenie tego systemu jako „osobiste spojrzenie H. Shirai na karate”.

Obecnie goshindo ma być raczej alternatywą dla ludzi, którzy z jakiś względów nie chcą lub nie mogą ćwiczyć shotokan. Ale jeżeli ktoś łączy shotokan i goshindo, to ostatnie ma pomóc mu w zrozumieniu idei shotokan.

Cechą charakterystyczną goshindo są proste, silne i efektywne techniki wykonywane w charakterystycznej pozycji goshin-dachi, przeważnie frontalnie do przeciwnika. Duży nacisk kładzie się na właściwe oddychanie i tai-sabaki (obroty ciała) tak by możliwa była obrona z każdego kierunku.

W imieniu sekcji ShotokanGoshino BKTK Keiko, zapraszamy serdecznie.

2021  Keiko: klub tradycyjnego karate   globbers joomla templates